kral paylaşım

Join the forum, it's quick and easy

kral paylaşım
kral paylaşım
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
kral paylaşım

Kimler hatta?
Toplam 11 kullanıcı online :: 0 Kayıtlı, 0 Gizli ve 11 Misafir

Yok

[ Bütün listeye bak ]

Sitede bugüne kadar en çok 108 kişi Ptsi Tem. 31, 2017 12:18 am tarihinde online oldu.
En son konular
» Galatasaray 1-0 Juventus
Bilgisayar Arızaları  EmptyÇarş. Ara. 11, 2013 7:25 am tarafından admın

» UFAK DOKUNUŞLARLA GÜZEL OLMAYA NE DERSİN ?İŞTE DOGRU MAKYAJ TEKNİKLERİ .....
Bilgisayar Arızaları  EmptyC.tesi Haz. 29, 2013 4:42 am tarafından NAZLI

» Parker film indir
Bilgisayar Arızaları  EmptyC.tesi Haz. 29, 2013 3:53 am tarafından LUBOV

» Eyvah Yas kirk film indir türkçe dublaj
Bilgisayar Arızaları  EmptyC.tesi Haz. 29, 2013 3:50 am tarafından LUBOV

» Dev Avcısı Jack: Jack the Giant Slayer film indir türkçe dublaj
Bilgisayar Arızaları  EmptyC.tesi Haz. 29, 2013 3:44 am tarafından LUBOV

» Celal İle Ceren Film indir
Bilgisayar Arızaları  EmptyC.tesi Haz. 29, 2013 3:40 am tarafından LUBOV

» Laz Vampir Tirakula film indir
Bilgisayar Arızaları  EmptyC.tesi Haz. 29, 2013 3:36 am tarafından LUBOV

» Mutlu Aile Defteri film indir
Bilgisayar Arızaları  EmptyC.tesi Haz. 29, 2013 3:32 am tarafından LUBOV

» Romantik komedi 2: Bekarliga veda film indir
Bilgisayar Arızaları  EmptyC.tesi Haz. 29, 2013 3:28 am tarafından LUBOV

Istatistikler
Toplam 283 kayıtlı kullanıcımız var
Son kaydolan kullanıcımız: alie

Kullanıcılarımız toplam 1015 mesaj attılar bunda 834 konu
Parker 2013 Türkçe Dublaj izle

Cuma Haz. 28, 2013 1:53 pm tarafından admın

Yorum: 0

Çanakkale Yolun Sonu 2013 Tek Parça Full HD izle

Cuma Haz. 28, 2013 1:41 pm tarafından admın

Moskovanın Şifresi Temel 2012 Full

Cuma Haz. 28, 2013 1:38 pm tarafından admın

Çakallarla Dans 2 Hastayız Dede Tek Parça HD

Cuma Haz. 28, 2013 1:37 pm tarafından admın

Asla Pes Etme 2 [Türkçe Dublaj] [HD] [Tek Parça]

Cuma Haz. 28, 2013 1:35 pm tarafından admın

God of War: Ascension

Cuma Haz. 28, 2013 1:32 pm tarafından admın

G.D.O. KARAKEDI TEK PARÇA

Cuma Haz. 28, 2013 1:31 pm tarafından admın

MEKANİK full tek parça

Cuma Haz. 28, 2013 1:30 pm tarafından admın

Pembe Panter 2 - Full Film

Cuma Haz. 28, 2013 1:29 pm tarafından admın

Anahtar-kelime

Mayıs 2024
PtsiSalıÇarş.Perş.CumaC.tesiPaz
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Takvim Takvim

Bağlı değilsiniz. Bağlanın ya da kayıt olun

Bilgisayar Arızaları

Aşağa gitmek  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

1Bilgisayar Arızaları  Empty Bilgisayar Arızaları Perş. Tem. 28, 2011 1:18 pm

admın

admın
Admin
Admin

Sorun: Pc hoparlörlerinden kesik aralıklarla kalın bir beep sesi geliyor.
Çözüm: RAM bellek takılı değildir. RAM belleklerde bozukluk olabilir. RAM bellek yuvaya oturmamıştır. RAM belleklerin yerine oturup oturmadığını kontrol edilip yerine oturmuşsa başka bir bellek ile değiştirmek sorunu çözecektir.

Sorun: 8 kez kısa beep sesi geliyor. 1 uzun 2 kısa beep sesi geliyor. 5 kısa beep sesi geliyor.
Çözüm: Bu hataların 3'ü de grafik kartı ile ilgilidir. Ana kartla grafik kartı arasında bir uyuşmazlık olabilir. Bu uyuşmazlık genelde video RAM'den kaynaklanır. Başka bir grafik kartı deneyin.

Sorun: 6 kez kısa beep sesi geliyor.
Çözüm: Klavye işlemcisinde problem olabilir. Başka bir klavye deneyin.

Sorun: Parity error (at hex ...........) System halted mesajı veriyor, (hex; hataya yol açan bellek biriminin 16'lı (hexadecimal) adresidir).
Çözüm: Bellek okuma hatası olabilir. Üzerinde parity (eşlik biti) olmayan bir RAM modül kullanıyor olabilirsiniz bu durumda, CMOS SETUP 'ta memory parity error check seçeneği açık (enable) olabilir. Bu seçeneği kapalı (disable) duruma getirerek; yada üzerinde party olan RAM modülleri kullanın.

Sorun: İki sabit disk bağlı ,system beklemeye başlıyor ve ardından C: drive error yada D: drive error hata mesajı veriyor.
Çözüm: Büyük olasılıkla sabit disk durum jumperlarında bir yanlışlık vardır. Ya da diskler arasında bir uyum problemi vardır. Bu uyum problemini gidermenin yolu çoğunlukla disk sıralamasını değiştirmekle çözülür. Eğer yine çözülmüyorsa, bu iki disk arasında bir problem var demektir.

Sorun: Bilgisayar hiç komuta cevap vermiyor.
Çözüm: Sabit diske gelen güç kablosu ters takılmıştır. Yada sabit diski besleyen güç kablosunda kısa devre vardır. Kabloları gözden geçirin. Sabit diski tutan vidalar uzun gelip sabit disk üzerindeki kartı kısa devre etmektedir. Vidaları gözden geçirin. Sabit disk bozuk olabilir.

Sorun: Hiçbir şekilde iki disk bağlanamıyor.
Çözüm: İki disk arasında giderilemez bir uyumsuzluk olabilir. Kontrol kartlarından gelen kabloda problem olabilir. Ya da kontrol kartı ikinci diski desteklemiyordur. Başka bir kablo ve kontrol kartı deneyin.

Sorun: Missing operation system hatası veriyor.
Çözüm: Sabit disk parametreleri CMOS setup 'a yanlış girilmiştir. Eklerden yararlanarak düzeltin. Yada bu sabit disk başka bir bilgisayarda farklı CMOS değerleriyle formatlanmıştır. A: sürücüsünden açıp sabit diske sistem transferi yapın.

Sorun: No fixed disks present. Hatası veriyor.
Çözüm: FDISK komutu kullanıldı. Sistem sabit diski tanımıyor. CMOS sutup ve kablo bağlantılarını gözden geçirin.

Sorun: Bilgisayarınız sorunsuz açıyor ancak DOS yükleme anında birden resetleniyor.
Çözüm: Anakart üzerinde mikro işlemciye ait jumper ayarlarında eksiklik olabilir. Örneğin 3v'luk bir mikro işlemciyi 5v ile beşlıyor olabilirsiniz. Bu jumper ayarlarını anakart kullanıcı kılavuzundan düzeltin.

Sorun: CMOS setup ayarlarını yaptıktan sonra saklayıp bilgisayar yeniden açıldığında ayarların sıfırlanmış olması.
Çözüm: Anakart üzerinde CMOS pilinde sorun vardır. Pil bozulmuş yada CMOS devresinde bir problem vardır. Öncelikle pili değiştirmeyi deneyin. Birçok anakart üzerinde CMOS'u sıfırlamak için bir jumper vardır. Bu jumper yanlış konumda olabilir. Anakart durumunu gözden geçirin.

Sorun: Ön paneldeki ışıklar yanıyor sabit diskin motoru çalışıyor güç kaynağı motoru çalışıyor bunlara rağmen ekran karanlık.
Çözüm: Güç kaynağından anakarta voltaj gelmiyor olabilir.bağlantı uçlarını çıkararak voltaj değerlerini ölçün. Voltaj değeri normal ise;
I/O kartı, anakartla uyumlu olmayabilir.
Mikro işlemci ayarları yanlış yapılmış olabilir.
Anakartı gözden geçirin bozuk olabilir.

Sorun: Güç kaynağından çok ince bir ''zzz'' sesi geliyor. Fan bir an dönüp duruyor.
Çözüm: Anakartın, kasaya oturduğu noktada bir kısa devre vardır. Sabit disk ve disket sürücüye giden kablolardan biri kasa içinde sıkışmış olabilir.

Sorun: Sistemde kısa devre var.
Çözüm:Anakarta gelen besleme kablolarını çıkarın.
Sabit disk ve disket kablolarını çıkarın.
Sabit disk ve disket sürücüye I/O kartından gelen bilgi kablolarını çıkarın.
I/O kartını çıkarın.
Grafik kartını çıkarın.

Bu adımları her denedi ginizde bilgisayarı yeniden açın. Sorunun çözüldüğü adımda durun.

Sorun: Sabit diskten rahatsız edici bir ses geliyor.
Çözüm: Güç kaynağından gelen power kablosunu değiştirin. I/O kartından gelen bilgi kablosunu çıkarın. Sabit dikin motoru ile ilgili sorunu olabilir.

Sorun: Disket sürücünün ışığı devamlı yanıyor.
Çözüm: Disket sürücü bilgi kablosu ters takılmış olabilir. Kabloyu gözden geçirin. Bilgi kablosunun kıvırcık ucu her zaman A sürücüsüne takılmalıdır.

Sorun: Disket sürücü disketi okumuyor yada hatalı okuyor.
Çözüm: Disket sürücü CMOS setup'dan yanlış tanımlanmış olabilir. Örneğin 1.44 yerine 720 tanımlanmış olabilir. Disket sürücünün kablosu arızalı olabilir. I/O kartının disket sürücü arabirimi bozuk olabilir. Kontrol edin. Disket bozuk yada formatsız olabilir.başka bir disket deneyin.

Sorun: Bilgisayar çok ağır çalışıyor.
Çözüm: Bilgisayarınızın kaç mhz de çalıştığını Landmark Test Speed Version 2.0 programı yardımıyla test edin. TURBO anahtarını ve kablosunu gözden geçirin. Mikro işlemci hızı anakartın saat hızına uygun olmayabilir anakartın kullanma kılavuzunu gözden geçirin.

Sorun: Bilgisayar ''C:\\>'' durumunda iken çakılıyor (kilitleniyor). Numlock tuşu, numlock ışığının durumunu değiştirmiyor.
Çözüm: Böyle durumlarda genellikle bilgisayarın resetlenmesi gerekir. Sorun CMOS ayarında olabilir. CMOS setup'a girerek Load Bios Defaults seçeneğini işletin. Bu seçenek yapılmış tüm tanımları geri alır. Buna sabit disk ve disket sürücü değerleri dahil değildir.
Bu sorun sabit disk üzerinde bad (bozuk) sektöre de neden olabilir. CHKDSK komutunu kullanarak disketteki bozukluğu görüntüleyin.

Sorun: Bilgisayarınız az bellek sayıyor.
Çözüm: Bu genellikle bir sorun değildir. Gölge ram kullanımından kaynaklanmaktadır. Gölge ram kullanımı, genişletilmiş belleğin bir kısmının BIOS RAM ve Video BIOS'tan gelen veriler için ayrılmasıdır. Bu nedenle gölge RAM; bir RAM kaybına neden olmaktadır.
Bazı CMOS setup'lar gölge RAM seçeneğini kapatmaya izin vermektedir

http://internetteki.eniyiforum.net

2Bilgisayar Arızaları  Empty Geri: Bilgisayar Arızaları Perş. Tem. 28, 2011 1:20 pm

admın

admın
Admin
Admin

1 ) scsi/raid host denetleyicisi sürücülerini nereden bulabilirim?

Anakartınızın yazılımlarının ve sürücülerinin bulunduğu cd içerisinden bulabilirsiniz, ekstradan takılan bir denetleyici ise cd si ayrı olacaktır

2) kurduğum bir programı kaldırdığımda program files içinde klasörü kalıyor. bu klasörü sildiğimde şöyle bir yazı çıkıyor: "klasör silinemiyor.dizin boş değil" bu klasörü nasıl silebilirim? bunun nedeni nedir?

Silmek istediğiniz dosyaya yazma hakkınz olduğunundan emin olmalısınız ve salt okunur olmaması gerekmektedir, bu tür problemlerde en kesin çözüm F8 ile güvemli mod da açıldıktan sonra klasörlerin silinmesidir.

3 ) msn den dosya gönderebiliyorum fakat gelen dosyaların zararlı olduğu şeklinde bi uyarı geliyo pc den.. örneğin bi müzik dosyası gönddermek istediğimde gönderebiliyorum.fakat bi arkadaşım gönderdiği zaman kabul ediyo ama açmıyo . msn ile ilgili gelen tüm sorulara baktım fakat buna benzer bişey göremedim yada gözden kaçırdım.bu sorunu nasıl halledebilirim?

Windows Güvenlik Merkezi zararlı içerik olabilir şeklinde bir uyarı ile gelen wmv gibi dosyaları silmektedir, dosya uzantısını değiştirip veya winzip winrar gibi programlar ile sıkıştırıp gönderdiğinizde engelleme olmadan transfer yapabilirsiniz.

4 ) Yanlışlıkla masa üstünde bulunan internet explorer simgesini sildim ve bazı programlarım çalışmıyor.. bunu geri getirmek için ne yapmam gerekir? dosya içinden kopyala yapıştır yaptım fakat ana simgeyi istiyor.. kurulum cd'si ile de yapmak istemiyorum zarar verebilir diye.. işletim sistemim window xp pro.. sp2

Masaüstünde Özellikler kısmından görüntü özelliklerine girip masaüstü sekmesini seçerek karşılaşılamn masaüstü nü değiştir kısmından masaüstü içerisindeki simgeleri değiştirebilirsiniz.

5 ) Bilgisayarımda trojan virüsleri var ve bunları antivirüs programı bulup silemiyor,antivirüs raporunda system volume information da olduğu görünüyor. Fakat bilgisayarımda siytem volume information göremiyorum bende çalıştır,regedit yapıp kendim silmek istiyorum nasıl ulaşabilirim

System Volume information klasörüne erişim yetkisi sadece sistem hesabında vardır kendi kullanıcınıza izin verdiğiniz durumda klasör içerisine girebilirsiniz, fakat diğer bir yöntem ise sistem geri yükleme özelliğini kapattığınızda bahsettiğiniz klasörün altını otomatik olarak kendisi silecektir.

6 ) benim bilgisayarımda media player 10 yüklü ama avi uzantılı vidyoları çalıştırmıyor alt tarafta codec bileşenleri yükleniyor diyo sonra yükleniren hata oluştu diyo ve sadece ses geliyo bu sorunumu nasıl çözebilirim...

Media Player ile açmak istediğiniz dosyalar için uygun codec yüklemelisiniz, size K-lite codec pack i tavsiye edebiliriz, yükleyeceğiniz codec lerden sonra bir çok dosya formatını çalıştırabilirsiniz.

7 ) bilgisayarıma benden başka kimsenin program yüklememesi için bir program varmı? varsa bu programı nerden bulabilirim.

İstediğiniz işlemi Windows XP içerisinde sınırlı hesap ve yönetici hesabı ayrımını kullanarak yapabilirsiniz. Yönetici (administrator ) hesabı ile tam erişim olur fakat sınırlı ( Normal bir user) ile sadece kurulu programları kullanabilirsiniz, yeni program ekleme işlemi engellenir.

8 ) benim bilgisayarı yenı aldım ramım 256 gorunuyor ozelliklerde ama bilgisayarın ozelliklerinde 192 gorunuyo ne yapmalıyım

Kullandığınız anakart paylaşımlı ekran kartı özelliğinden dolayı fiziksel belleğiniz ( RAM ) 256 - 192 = 64 mb kadarlık bir kısmını ekran kartına sağlamaktadır.

9 ) Internet explorer porgramı ile sörf yaparken açılışta şifre koyabilirmiyiz?

Internet explorer da açılışa şifre koymak mümkün değil fakat sitelere yasak izin ayarlaması sırasında şifre sordurabilirsiniz, fakat ilk açılışta şifre istiyorsanız Netscape 8 versiyonunda kullanıcı tanımlama ve şifre giriş ekranı bulunmaktadır.

10 ) Xp kullanıyorum.tüm ofis programlarım açılmıyor.word programını veya diger programları açmaya çalışıyorum,yükleme başlıyor ve cd takın diyor.

Ofis programlarınız zarar gördüğün de veya farklı bir kullanıcı ile oturum açtığınızda (Kurulum yaptığınız kullanıcıdan farklı) ve ofis programını kurulumu bitirirken kurulum dosyalarını sil seçeneğinis seçtiğiniz durumda böyle bir hata alırsınız yapmanız gereken ofis kurulum cd sini tekrar sistemize takıp kurulumu tamamlatmaktır.

11 ) internet explorer'da bazı yazılar okunamayacak derecede küçük görünüyor.eskiden böyle değildi.nasıl çözebilirim. teşekkürler.

Internet Explorer da görünüm menüsünden metin boyutu bölümünden yazı karakkter boyutunu değiştirebilirsiniz.

12 ) xp kullanıcısıyım. bilgisayarımı açtığımda karşılama ekranında kullanıcı ismimin altında mail hesabımda mail olduğuna dair bir mesaj yazıyor. üzerine tıkladığımda msn mail hesabımı görüyorum. bunu kaldırmak için her türlü yöntemi denedim fakat başarılı olamadım. bu mesajın görülmemesi, bu özelliği kapatmak için ne yapmalıyım.

Karşılaştığınız işlem Msn messenger hesabınızla oturum açtığınızda ve kullanıcı adınızı şifrenizi kaydettirdiğinizde olabilir veya Outlook programı ile gerçekten gelen kutunuzda okunmamış e-posta var ise olur.

13 ) İnternet ortamından DİVX formatında nasıl film çekebilirim.

Internette isteğiniz için en uygun p2p programlarıdır, örnek Kazaa, emule DC++ LimeWire

14 ) Benim leptopum var bir ara bilgisayarima format atmıştım daha sonra irda çalışmadı yüklü donanımlara baktığımda gözüküyor-donanımı yüklü-sorunsuz çalışıyor diyor galiba problem şu;genel veri yolu üzerinde gözüküyor ve kitapçığında setup ayarının yapılması isteniyor bunu nasıl düzeltebilirim

Donanım yüklü ise ve çalışmıyor ise hatalı sürücü kullanmış olabilirsiniz donanımı kaldırıp uygun sürücüyü bulmayı deneyebilirsiniz.

15) Benim bilgisayarımda 3 tane disk var c,d,f olmak üzere ben c ve d disklerini birlestirmek istiyorum bunu hangi program ile nasıl yapabilirim?

Bu işlem için Partiton magic programını kullanabilirsiniz

16 ) Yeni kurulmuş bir xp sistemi güncellemeleri tamamlanmış halde ikinci bir sistem ile dvd ye kopyalasak bu dvd yi 3. hard diskimize kopyalasak sistem 3. hard disketen açılış yaparmı (kurulum uzun süreler alıyor böyle bir yöntem olabilirmi )

Bu işlem için size diskinizin yedeğini yani imaj ını almayı öneririm, symantec ghost veya acroniz true image programı ile çalışır durumdaki windows un tam bir yedeğini alabilirsiniz sistem zarar gördüğünde çok kısa bir sürede yedekten geri dönebilirsiniz.

17 ) Bilgisayarımı her açtığımda windows güvenlik uyarısı çıkıyor.bu uyarının her, pc mi her açtığımda çıkmaması için ne yapmalıyım.

Karşılaştığınız uyarı sizi bilgilendirme amaçlıdır, güncel olmayan anti virüs programı, kapalı olan firewall veya otomatik update ile ilgili olan uyarılar sisteminizin güvenliği için size bilgi verir.

18 ) fax nasıl yollaya bilirim bilgisayarım dan acaba…xp kullanıyorum.

Bu işlem için fax modem kartınız olması gerekir ve faks programları kullanabilirsiniz veya windows bileşenlerinde microsoft fax ı etkinleştirebilirsiniz.

19 ) Benim onboard ekran kartım ve 256 mb ramim var. Onboard ekran kartım remden 16 mb alıyor.Ben bu miktarı yükseltip onboard ekran kartımı 56 mb yapabilir miyim?

Onbord ekran kartları anakart desteklediği durumda ram den kullandığı hafıza miktarını arttırabiliyor ve bu da bi standartta 8 16 32 64 mb şeklinde 8 in katları olarak gitmektedir.

20 ) İnternet sitelerinde flashlı bir resmin üzerine gelince etrafı çerçeve oluyor ve bu denetimi etkinleştirmek için tıklayın yazıyor.bu sorunu nasıl düzeltirim başarılar.

Karşılaştığınız bir sorun değildir, Microsoft tarafından Active X kontrolleri ile ilgili yapılan bir güvenlik yamasından sorna flash animasyonlarınd karşılaştığınız durum meydana gelmiştir.

3Bilgisayar Arızaları  Empty Geri: Bilgisayar Arızaları Perş. Tem. 28, 2011 1:23 pm

admın

admın
Admin
Admin

SORU:pc ye fornmat atmaya çalışıldığında C diski biçimlendirilemiyor..Format atarken o bölüme gelindiğinde windows aşağıdaki bölüme yüklenecek diye uyarı veriyor ve D diskini gösteriyor..esc ye basıp değiştirildiğinde C yi seçiliyor ama bu seferde biçimlendirme yapmılmıyor..sadece windowsu tekrar silip kuruyor..

CEVAP:windows xp kurarknen boot yaparak kuruyorsanız. önce bütün partionları silmeniz gerek yoksa c yi tekrar formatlayamazsın yani yedeklerini alıcaksın ondan sonra da bütün bölümleri silip tekrar bölerek formatlayabilisriniz..

çünkü bölümlerde sorun oluşmuş.

Hhd 'de Jumpir Ayarlari

Kablo Seçimi Disk, fabrikada kablo seçimi ayarıyla yapılandırılmıştır. Bu durum diskin kablo üzerinde kullanılan konnektörü (aşağıdaki ultra ata kablosu şekline bakın) temel alarak master veya slave görevini üstlenmesini sağlamaktadır. Kablo seçimi ayarının iyi çalışması için, kullandığınız kabloların kablo seçimi özelliğini kullanması gerekmektedir. 3 renk konnektöre sahip mevcut Ultra ATA kabloları bu özelliği destekler.

Master veya tek disk. Seagate sabit diskinizi sistemde mevcut bulunacak tek bir disk olarak kuruyorsanız veya sistemin birinci açılış diski olacaksa, jumperlar 7. ve 8. pimlerde takılı olmalıdır

Diski slave olarak takma. Sabit diski sisteminizde yer alacak ek bir disk olarak kuruyorsanız, tüm jumperlar çıkartılarak diskin slave olarak tanımlanması gerekmektedir. Orijinal diski master konuma getirmeyi unutmayın (Kurulumunuz için kapasite sınırlama jumper'ı gerekiyorsa, bu jumper’ın yerinde kalması gerekecektir).

ATA uyumlu olmayan slave diske sahip master (Yalnızca Seagate® diskleri). 5. ve 6. ile 7. ve 8. pimlere bir jumper takın. Bu jumper ayarını yalnızca diskin master olarak çalışmadığı durumda kullanın

Disk kapasitesini sınırla/Kapasite Sınırlama Jumperı (CLJ). Bu ayarı bilgisayarınızı açtığınızda "Sabit disk kontrol birimi arızası" mesajını gördüğünüzde, bilgisayarınızın yeni takılan sabit diski tanımaması veya yeni disk takıldıktan sonra açılış işlemleri sırasında sisteminizin yanıt vermemesi durumunda kullanın. Bu jumper gerekiyorsa sisteminiz bu büyüklükteki bir diski destekleyemez. Ancak sistem, PCI kontrol birimi ile güncellenebilir.

*Seagate ürünleri için ilave bilgi

Aşağıdakiler Disk Kapasitesini Sınırlama ayarı kullanıldığında karşılaşabileceğiniz farklı jumper ayarlarıdır:

Kapasite Sınırlamalı Tek Master

[ :] : : [:]

Kapasite Sınırlamalı Slave

: : : [:]

ATA Uyumlu Olmayan Slave Diske Sahip Master
Bu, genellikle Kapasite Sınırlamalı CD-ROM’lar gibi ATAPI aygıtlarıdır.

[:] [:] : [:]

Bu durum yüksek kapasiteli diskleri desteklemeyen bazı bilgisayarlarda meydana gelebilir. Bu soruna bir yanıt oluşturmak amacıyla, gösterildiği şekilde yeni sabit diskinize kapasite sınırlayıcı jumper takın (diskinizin depolama kapasitesini etkilemeyecektir).

UltraATA kabloları
Yeni Seagate sabit diskinizden en iyi performansı elde edebilmek için en yeni Ultra ATA 66/100 kablolarını kullanmanızı tavsiye ederiz. Bu Ultra ATA kabloları 3 renkte konnektöre sahiptir ve her konnektörün özel bir amacı vardır. Doğru konnektörü doğru aygıta taktığınızdan emin olun.

* Mavi konnektör host bus adapter (ana kart üzerindeki konnektör kullanılır) içindir.
* Diğer uçtaki siyah konnektör genellikle sistemi açan sabit disk olan master aygıt içindir.
* Gri konnektör ise, ikinci bir sabit diskiniz varsa, isteğe bağlı slave aygıt içindir.

CD-ROM sürücüler, teyp sürücüler ve CD yazıcılar gibi diğer aygıtlar genellikle ana karta bağlanan farklı bir kabloya takılır.

Neden Jumper ayarına gerek duyulur !

Bazı durumlarda ,SATA 1.5Gb/s arabirim protokolü sorunları nedeniyle Sata II 3.0Gb/s disklerde SATA Arabirimi bağlantısı kuramaz. Bu durumda jumper ile Sabit Diskin SATA 1.5Gb/s hızına uyumunu sağlamak için jumper ayarı gerekir. Diskimize uygun bölüme jumper takarak bu uyumu sağlayabiliriz. Bazı disklerde nasıl yapıldığını aşağıdaki resimlerde görebiliriz.

Hardisklerde anakarta bağladığımız ıde kablolarında bildiğimiz gibi 3 adet konnektör bulunmaktadır
Bu konnektörlerden mavi olanını anakartımıza bağlarız, hardiskmizin ıde kablosunun diğer ucunda bulunan siyah konnektörü diskimizn arkasunda bulunan kontrol kartının arkasındaki pinleri kırmayacak şekilde kertisinin olduğu bölüme takarız
Ide kablomuzun ortasında bulunan gri konnöktöre ise elimizde eğer 2 adet hardiskimiz bulunuyorsak onu slave konumunda yine bir diğer diskimize takarız.Birde pratik bilgimizde olsun sıyah konnektörü herzaman için diskimizn arkasına takmayı tercih edelim ki performasn düşüsü yaşanmamasın.Tekrar belirtiyorum eğer 2 diskimiz varsa gri konnektöre slave olarak bağlamamız gerekmektedir bu bizm için kolaylık sağlayacaktır.Hardiskimizi sistemi görmesi açısından ;

Eğer yeni bir disk aldıysanız burda yapmamız gereken diskimizin arkasında bulunan şemaya bakarak diskimizi slave veya master olarak ayarlamılıyız.Ide kablolarına normal olarak 2 tane en fazla hardisk bağlamamıza olnak sağlıyor bu 2 tane hardiskimizden birini master diğerini slave olarak sistemimize bağlamalıyız
Her hardisk jumper konumları farklıdır biz en iyi yapmamız gereken arkasında bulunan jumper ayarı için tabloya göre hareket etmektir
Cable Select ise aslında çok kullanışlı bir seçenektir diskimizn master slave ayarıyla oynamak yerine kablololardaki konnektörleri değiştiriyoruz
bu işlemi pc kapalı iken yapıyoruz güç kablosunu bağlıyoruz Sonra BIOS' a girerek IDE aygıtları Auto Detect yapmamız iyi olacaktır
Kasaya hardiskimizi monte ederken yalıtımı iyi yapmaya çalışalım ses sorunun olmaması için imkan varsa vıda ile monte ettiğimiz panel arsına pılastık jonta koyabiliriz.

SORU:Hard disk çıkarılabilir aygıt olarak görünüyor! Neden?

CEVAP:bilgisayar kuruldığunda anakart bileşenlerinin driverlerini yüklenirken cd yi takıp otamatik yükleme yapıldığı için..Bu şekilde yapıldığında RAID sürücüleri de yükleniyor ve SATA Hdd ler çıkarılabilir olarak tanınıyor.
ses kartı ve onboard ekran kartı hariç diğer donanımları otomatik değil elle yüklenirse sorun oluşmaz..

Benim sorunum: Bilgisayarımın mikrofonu çalıştırmaması. Üç tane mikrofonla denedim üçünde de çalışmadı. Bilgisayarda bir sorun var... Nedir???

CEVAP:mikrofonu yanlış yere takmıyorsan;

ses kartının çoklu hoparlör desteğini kapatman gerekebilir (5.1 ve 6.1 sistemler gibi)

eğer bunda bir problem yoksa sağ alltaki ses simgesine çift tıklayarak gelişmiş ayarlardan veya denetim masasından ayarlardan stereo girişi kapatman ve mono girişi açmanda sorununu giderebilir...

SORU: Ethernet kablosu takılı iken bilgisayarın fişini taktıgımda power düğmesine basmadan kendi kendine acılıyo. yada elektrik gelip gittiğinde kendi acılıyo . ethernet kablosu takılı değilken ise böyle bi sorun olmuyor. bios ayarlarına baktım normal. yardımlarınız için saolun...

sistemim: celeron 2,4 işlemci
ecs 478 pin anakart
512 mb ddr 400 ram

CEVAP:
1.yol::bios ayarlarından "wake on line" ayarını bulup disable yaparak sorun çözülecektir..
bu ayarlar aşağıdaki şekildede olabilir.

PME Event Wake up
Power after fail

2.yol::bios u resetleyerek düzelir..

SORU:
P4v8x-x Asus Anakartim Var Üzerİnde 256 Pc 333 Ddr Ram Var Bunun Yanina 512 Dd2 Ram eklenmek isteniyor uyumlu olabilirmi??

CEVAP: ddr2 anakarttaki ram soketlerine uymaz, ddr ram almanız gerekli.

Sayfa başına dön  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]